KADINLAR NEDEN ESTETİK YAPTIRIR


Kadınların estetik ameliyat ve operasyonları gerçekleştirme nedenleri elbette dış görünüşlerinde rahatsız edici şeylere sahip olmaları yahut olduğundan daha güzel görünme gibi temel güdülere bağlı. Ancak bu motivasyonları aktif hale getirecek ve estetik yaptırma kararının verilmesini sağlayacak yan olguların da gelişmesi gerekiyor.

Estetik operasyon geçiren kadınların en popüler tetikleyici etkenleri arasında boşanma, ayrılık, aldatılma, ilgisizlik, iş stresi ve mutsuzluk yer alıyor. Yüzde seksenden daha fazla oranda estetik ameliyatların kadınlar tarafından gerçekleştirildiği dikkate alındığında estetiğin kadın hayatında ne kadar büyük yer kaplamaya aday olabildiğini de görebiliyoruz.

Özellikle internet, sosyal medya ve diğer teknolojik gelişmelerin ışığında herkesin birer mikro ünlü, göz önünde bulunan kişi olması nedeniyle güzellik ve fiziki nitelikler çok daha önem kazanmış durumda. Sürekli olarak insanları önünde bulunmanın getirdiği güzel görünme telaşı elbette güzelliklerine erkeklere oranla daha çok dikkat eden kadınların estetiğe yönelmelerine sebep olmaya başladı.

Kimi estetik ameliyatlar bir anda karar verilip gerçekleşirken kimisi de uzun yıllar sürek planlamalardan sonra tetikleyici etkenlerin devreye girmesiyle gerçekleştiriliyor. Uzun yıllar sonucunda karar verilen estetikler arasında gençlerin burun ve küçük göğüse dair şikayetleri, orta yaşlıların doğum sonrası sarkma problemleri ve daha yaşlıların yüzde meydana gelen deformasyonlara karşı gelme istekleri yer alıyor. Yıllarca sorunlarının farkında olan bu tip kadınların isteklerinin tam karşılığını vermek ise uzmanlar açısından çok daha kolay.

Ancak bunun yanında duygusal ve psikolojik etkenlerden kaynaklanan estetik operasyon kararları var ki bunlar estetik uzmanları tarafından oldukça zorlayıcı bulunuyor. Özgüveni arttırmak ve başa gelen ruhsal problemlere karşı moral için yapılmak istenen estetik ameliyatlarda hastalar genellikle plansız ve bir fikirleri olmadan ameliyat masasına yatmak istedikleri için uzmanların da nasıl bir yöntem izlemeleri ve hastayı nasıl memnun edebileceklerine dair yöntem geliştirmeleri zorlaşıyor.

İş hayatında estetik, bakımlı ve güzel görünmenin daha çok dikkat çekici olması ve kadınların da artık erkekler kadar kariyer hayatının içerisinde yer alması estetik ameliyatları daha da arttıran durumlardan birisi. Daha hızlı yükselmek ve iş yerinde daha kolay dikkat çekmek, daha kolay iş bulmak gibi pek çok avantajından dolayı kadınlar rahatsız oldukları bölgelerde estetik operasyonlara başvuruyorlar.

Üzüntü, sinir, hırs gibi duygusal dalgalanmalar yaşanan dönemlerde estetik ameliyat kararları verilmesinden uzak durulmasını tavsiye eden doktorlar bu tip ani kararlar sonucunda büyük pişmanlıklar yaşanabileceğini ve hem maddi hem de manevi kayıplarla karşılaşılabileceğini belirtiyorlar.

0 yorum:

Yorum Gönder